Aj táto stavba sa nachádza na aténskej Akropole a pochádza z obdobia gréckej antickej architektúry. Odeón – čo je divadelný typ stavby, ktorý v antických časoch slúžil pre hudobné vystúpenia – dal postaviť bohatý mecenáš Herodes Atticus v roku 161 nášho letopočtu na pamiatku svojej ženy. Odeón je v oveľa lepšom stave ako Dionýzovo divadlo, lebo bol v 50-tych rokoch minulého storočia zrekonštruovaný.
Scéna Odeónu je 35,4m dlhá a dvojpodlažná, javisko má v priemere takmer 19m a je vydláždené čiernymi a bielymi doskami zo špeciálneho mramoru. Hľadisko tvorí 32 radov sedadiel a spolu má kapacitu 5000 divákov. Najzaujímavejšia časť Odeónu je drevená strecha z cédru. Odeón dodnes slúži pre verejnosť, kde sa najmä počas letného Aténskeho hudobného festivalu konajú rôzne koncerty, balety či opery, ale aj vystúpenia populárnych spevákov.
Toto divadlo je typickým príkladom prírodného divadla, ktoré bolo postavené na posvätnom pahorku nad mestom Atény, na Akropole. Na Akropole stoja najvýznamnejšie a najstaršie stavby nielen tohto mesta, ale aj antickej gréckej architektúry. Väčšina stavieb na Aténskej Akropole, ktoré sa ešte zachovali, sú dnes už súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a pochádzajú z 5. storočia pred naším letopočtom. O ich výstavbu sa zaslúžil najmä grécky panovník Perikles.
Dionýzovo divadlo je jednou z týchto zachovaných stavieb a nachádza sa na južnej strane Akropoly. Názov dostalo divadlo podľa gréckeho boha vína Dionýza a bolo postavené asi v 4.storočí pred našim letopočtom. Divadlo je postavené z tzv. pentelického mramoru a má bezchybnú bielu farbu. Tento mramor ťažili z neďalekého kopca Pentelikon, preto nesie tento názov. Stal sa typickým materiálom antickej architektúry v Aténach a neskôr ho skúšali napodobňovať aj Rimania.
Do Dionýzovho divadla v Aténach sa zmestilo až 17 000 divákov, ktorí sedeli na stupňovitom oblúkovom hľadisku, ktoré lemovalo ústrednú kruhovú scénu. Dionýzovo divadlo sa pokladá za kolísku divadelného umenia, za miesto, kde veľkí dramatici ako Aischylos, Sofokles, Euripides, Aristofanes uvádzali svoje známe dramatické hry.
Výstavba tohto unikátneho divadla začala v roku 44 pred našim letopočtom na príkaz významného
rímskeho vojvodu a politika Julia Caesara. On osobne vybral miesto, kde divadlo bude stáť.
Po jeho smrti sa výstavba divadla na vyše 20 rokov zastavila a stavbu dokončil až Augustus,
ktorý ho pomenoval po svojom zaťovi.
Divadlo bolo otvorené v roku 11 pred našim
letopočtom predstavením súboja tigrov. Divadlo
malo kapacitu 13 tisíc divákov. Stavba amfiteátra mala 2 poschodia, scéna bola orientovaná
na juh oproti rieke Tibera.
Išlo o typickú antickú architektúru so stĺpmi, oblúkmi, podopieranými piliermi a vrchnou atikou. Vonkajšia časť amfiteátra bola postavená z travertínu a interiér bol z tufu. Pod pódiom bol umiestnený orchester a jeho steny boli obložené tehlami, aby sa zabránilo vlhnutiu stien. Divadlo bolo viackrát poškodené aj v dôsledku požiaru a opäť zrekonštruované.
Neskôr sa úplne prestalo používať, ale začiatkom 18. storočia sa jej novým majiteľom stala rodina Orsini, ktorá poverila architekta Alberta Calza-Binima jeho rekonštrukciou. Jemu sa podarilo spevniť celú stavbu a obnoviť pôvodné fasády, a tak divadlo môžeme obdivovať ešte aj dnes.
Najznámejšou divadelnou a zároveň najväčšou stavbou antického Ríma je dodnes zachované Koloseum. Ak ste už navštívili niekedy Rím, určite ste si boli pozrieť aj ruiny tejto stavby, ktorá bola vybudovaná v roku 72 nášho letopočtu na príkaz rímskeho cisára Vespasiána. Postavili ho zo sivoružových travertínových kvádrov, spojených železnými skobami a základy zapustili do hĺbky 9 metrov.
Pod arénou sa skrýval systém podzemných chodieb so šachtami a výťahmi pre divoké zvieratá, keďže v Koloseu sa často konávali gladiátorské zápasy. Pôvodne bolo celé obložené mramorom a na vonkajšej strane malo na druhom a treťom poschodí 80 arkád vyzdobených sochami a jeho horný kraj lemovali takisto sochy. Kapacitu malo obdivuhodných 50 000 divákov, ktorí sedeli alebo stáli na štyroch terasách. Najurodzenejší sedeli v predných radoch, boli tam lóže pre cisársku rodinu.