logo_eduvision
DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Obj1
DaA_K1_Kapitola_Obj2
DaA_K4_Kapitola_Frame_full
clouds
kapitola-4
DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background

Aj na Slovensku sa môžeme pochváliť mnohými peknými architektonickými riešeniami budov pre kultúru. Podobne ako v Európe, aj na Slovensku v stredoveku prevládala výstavba najmä sakrálnych stavieb ako boli kostoly, kláštory a chrámy. V stredoveku sa stavali aj mnohé zámky a kaštiele ako sídla panovníckych rodov žijúcich na Slovensku a budovali sa aj prvé stredoveké mestá. Z tohto obdobia sú na Slovensku zachované mnohé architektonické pamiatky, ale divadlá, operné domy, galérie a múzea sa začali stavať až podstatne neskôr. Známe sú informácie o tom, že až v 18. storočí vznikli na území Slovenska prvé mestské divadlá, konkrétne v Košiciach a v Trnave. Ale najstarším dodnes zachovaným murovaným divadlom na Slovensku je divadlo v areáli kaštieľa v Hlohovci. Divadelná architektúra na Slovensku má bohatú históriu. Faktom ale je, že autormi väčšiny historických divadelných budov boli predovšetkým zahraniční architekti, ktorých tvorivý vstup do slovenského prostredia bol veľkým prínosom aj pre rozvoj mestskej a miestnej kultúry. Vo svojich projektoch k nám prinášali aktuálne trendy európskych dobových myšlienkových prúdov. V tejto časti vám predstavíme zopár najzaujímavejších divadelných objektov, postavených na Slovensku od 18. storočia.

INŠTRUKCIA
DaA_K1_Kapitola_Background

Pozerajte si obrázok a objavujte krásu stavby a atmosféru miest!

Na páse sa pohybujete šípkami sipky.
Postupne klikajte na ikonky ikonky.
V okne sa Vám rozbalia fotky, ku ktorým sa Vám spustí hlasová nahrávka.
Ak si chcete čítať text, kliknite na ikonu read.

K4_Kapitola_Obj_Pas3-BG
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
K4_Kapitola_Obj_Pas1
DaA_K4_Kapitola_Frame_full
Historická budova SND Nová budova SND Budova Štátneho divadla Košice
clouds
clouds
car
K4_Kapitola_Obj_Pas3-BG
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
K4_Kapitola_Obj_Pas1
DaA_K4_Kapitola_Frame_full
Múzeum súčasného moderného umenia Danubiana, Čunovo Slovenské národné múzeum, Bratislava Kultúrne centrum v bývalej synagóge, Žilina Múzeum SNP V Banskej Bystrici
clouds
zvlast_dunaj
zvlast_budovy clouds
car
DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
    DaA_K4_Kviz_Header-01 DaA_K4_Kviz_Header-02

    Ako sa volá architekt Slovenského národného múzea v Bratislave?

    • A

      Michal Hrubý

    • B

      Martin Harmatanec

    • C

      Milan Harminc

DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
    DaA_K4_Kviz_Header-02 DaA_K4_Kviz_Header-03

    Ktoré múzeum súčasného moderného umenia je postavené na poloostrove na toku rieky Dunaj v Čunove?

    • A

      Múzeum Danubiana

    • B

      Múzeum Nedbalka

    • C

      Slovenské národné múzeum

DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K4_Kviz_Header-03 DaA_K4_Kviz_Header-04

Ako sa volá múzeum na obrázku?

4.20_1
  • A

    Múzeum slovenskej družnosti

  • B

    Múzeum SNP

  • C

    Múzeum národnej hrdosti

K4_Kapitola_Obj_Pas3-BG
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
K4_Kapitola_Obj_Pas3
DaA_JTRE_Popup.png
DaA_K1_Kapitola_Background DaA_JTRE_City
DaA_JTRE_Parchment
istropolis istropolis_bager istropolis_značky

Okrem lokality Nového Lida sa uvažuje o dvoch ďalších. Ide o lokalitu, kde v súčasnosti stojí budova bývalého Istropolisu a poslednou z tretice možností je areál Incheby. Všetky tri možnosti prichádzajú do úvahy, keďže všetky tri lokality majú veľmi výhodnú polohu v rámci Bratislavy. Budova Istropolisu stojí takmer v centre Bratislavy oproti mestskej tržnici a táto budova, ktorá patrí k ikonickým stavbám modernej slovenskej architektúry, plnila dlhé roky práve kultúrno-kongresovú funkciu. V súčasnosti je už mimo prevádzky a investor uvažuje o jej zbúraní a o výstavbe novej budovy na jej mieste, ktorá by plnila funkciu národného kultúrno-kongresového centra. Mnohí odborníci však varujú pred zbúraním Istropolisu a radšej odporúčajú jeho rekonštrukciu a to aj vzhľadom na veľkú kultúrnu a architektonickú hodnotu budovy.

incheba_pozadie_1 incheba_zeriav incheba_pozadie_2 incheba_staticke_zeriavy incheba_pozadie_3

V areáli Incheba - ako druhej možnosti - uvažujú s výstavbou nového moderného kultúrno-kongresového centra a investor už aj predstavil svoj architektonický návrh komplexu.

JTRE_Pas-Foto1
JTRE_Pas-Foto2
clouds
DaA_K4_Kapitola_Background DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
DaA_K1_Kapitola_Background
glow
DaA_K4_Kapitola_Frame_full
vavrin
play
DaA_K4_Kapitola_Background
DaA_DS_Base
  • Reduta, Bratislava

  • Divadlo Andreja Bagara, Nitra

  • Múzeum Tatranského národného parku, Tatranská Lomnica

  • Kulturpark v bývalých kasárňach, Košice

  • Galéria Nedbalka, Bratislava

Reduta-Bratislava

Reduta, BratislavaBudova Reduty, ktorá je sídlom Slovenskej filharmónie, bola postavená v rokoch 1913 – 1919 na mieste starej mestskej sýpky podľa víťazného projektu z architektonickej súťaže, ktorú vypísala mestská rada v roku 1906. Autormi boli budapeštianski architekti Dezider Jakab a Marcel Komor. Reduta bola postavená v neobarokovom štýle s prvkami rokoka a secesie. To sú tie bohaté ozdoby na fasáde budovy. Pôvodne tu sídlili rôzne spolky a dlhé roky tu bolo aj kino Reduta.

Reduta, BratislavaBratislavská Reduta je monumentálna reprezentačná budova so slávnostnými sieňami, koncertnou a divadelnou sálou, s veľkolepým vstupným priestorom a monumentálnym schodiskom. Budova má štyri nadzemné podlažia a jedno podzemné podlažie. Začiatkom 21. storočia bola budova príkladne zrekonštruovaná a pri rekonštrukcii sa podarilo zachrániť nielen bohato zdobené fasády, ale aj obnoviť farebné vitráže a vzácne sklenené výplne s leptanými ornamentami.

Divadlo-Andreja-Bagara

Divadlo Andreja Bagara, NitraPrvé nitrianske divadlo bolo postavené ešte v roku 1883 s kapacitou 360 miest. Deväť metrov široké javisko bolo osvetlené petrolejovými lampami. Budova stála na ploche terajšieho divadla na Svätoplukovom námestí a slúžila nitrianskej verejnosti až do jej zničenia leteckou bombou v druhej svetovej vojne. V roku 1992 sa Divadlo Andreja Bagara presťahovalo do novej modernej budovy, ktorá patrí k najväčším a najmodernejším divadelným budovám na Slovensku.

Divadlo Andreja Bagara, NitraIde o budovu so svetlým mramorovým obkladom a veľkými presklenými plochami. V budove sú 2 sály: Veľká sála s kapacitou 577 miest a Štúdio so 120 až 150 miestami. Autormi budovy divadla sú Juraj Hlavica,  Márius Žitňanský a  Štefánia Rosincová. Práve v tomto divadle začínal známy divadelný režisér Jozef Bednárik so svojimi muzikálovými inscenáciami ako napr. Fidlikant na streche, ktorá mala až neuveriteľných 150 repríz.

Muzeum-TANAPu

Múzeum Tatranského národného parku, Tatranská LomnicaVedeli ste, že na Slovensku máme aj Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici? Bolo postavené s cieľom informovať návštevníkov o faune a flóre Vysokých Tatier, teda o tom, aké unikátne kvety a stromy sa nachádzajú v Tatrách alebo aké zvieratá tu žijú. Múzeum bolo dokončené v roku 1969 a podnetom na jeho vznik bola kandidatúra Tatier na MS 1970 v klasickom lyžovaní.

Múzeum Tatranského národného parku, Tatranská LomnicaAutorom stavby je slovenský architekt Pavol Merjavý, ktorý za toto dielo získal v roku 1971 najprestížnejšiu slovenskú Cenu za architektúru, ktorá sa udeľuje výnimočným architektonickým dielam „Cenu Dušana Jurkoviča“. Ide o modernú budovu, ktorá je tvarovo jednoduchá so sedlovou strechou a kamenným obkladom na fasáde aj v interiéri. Budova je trojpodlažná s jedným podzemným podlažím a výstavná hala je otvorený priestor na výšku troch podlaží. Z neho idú schody na galériu, kde sú ďalšie expozície múzea. Budova dnes už pôsobí trochu ošumelým dojmom, ale v čase svojho vzniku patrila k najmodernejším stavbám Tatier.

Kulturpark-v-bývalých-kasárňach

Kulturpark v bývalých kasárňach, KošiceV mnohých mestách na Slovensku je stále veľa budov, ktoré už nejaký čas chátrajú a sú opustené. To bol aj príklad bývalých Kasárni v Košiciach. Celý komplex budov kasární bol postavený na konci 19. storočia v historickom parku Košíc. Kasárne slúžili ako vojenské sklady, ktorých súčasťou bola aj pekáreň a vodáreň. Od konca 20. storočia sa už nevyužívali a objekty začali chátrať. Keď Košice uspeli vo svojej ambícii stať sa Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2013, pripravili projekt rekonštrukcie týchto kasárni za účelom ich využitia pre kultúrne, spoločenské a umelecké aktivity.

Kulturpark v bývalých kasárňach, KošiceProjekt rekonštrukcie kasární bol spustený v roku 2012 a po roku už začali fungovať v plnej prevádzke. Z pôvodných vojenských kasární zostali tri hlavné budovy, ku ktorým pribudlo osem nových pavilónov. Architekt Irakli Eristavi pomenoval každú budovu a využil na to vojenskú medzinárodnú terminológiu známu aj z letectva. Preto sa tri hlavné budovy volajú Alfa, Bravo a Charlie. V zrekonštruovaných budovách tu ateliéry, dielne, štúdiá či učebne, multifunkčné sály, určené na koncerty, divadelné predstavenia, prednášky či konferencie.

Galeria-nedbalka

Galéria Nedbalka, BratislavaAj Galéria Nedbalka je príkladom toho, ako sa dá do starej budovy v historickom centre mesta, vniesť nový príbeh. Budova, v ktorej sa Galéria Nedbalka nachádza, pochádza z 19. storočia. Pôvodne bola v budove banka, ale potom bola viac rokov nevyužívaná. Až po niekoľkých rokoch sa pôvodné priestory banky zrekonštruovali pre účely výstavných priestorov. Názov dostala galéria podľa ulice, na ktorej je umiestnená budova galérie.

Galéria Nedbalka, BratislavaČasto sa Galéria Nedbalka prirovnáva k newyorskému Guggenheimovému múzeu. Dôvodom je, že aj v Galérii Nedbalka je vytvorený centrálny komunikačný priestor so štyrmi podlažiami v kruhovitom tvare so zaskleným zastrešením. Podobne je to riešené aj v Guggenheimovom múzeu v New Yorku, ktorého autorom je svetoznámy architekt F. L. Wright.

DaA_DS_Icon_Close
0.00
0.05
0.15
0.26
0.32
0.26
0.32
0.32
0.32
0.32
DaA_Slideshow_Tablet_1
DaA_Slideshow_Tablet-L
DaA_Slideshow_Tablet-R